DROG NÉLKÜL, TISZTÁN
Június 26-án kezdődött el országszerte a kábítószer-ellenes hét, és a hozzá kapcsolódó rendezvénysorozat. Ezen a napon a Szegedi Ifjúsági Ház is otthont adott egy konferenciának, ahová nekünk, diákújságíróknak is volt szerencsénk eljutni. A előadás után az egyik előadóval, a pszichológusi végzettséggel is rendelkező
Zsolczai Istvánnal beszélgettem.- Ön szerint miért próbálják ki a fiatalok a kábítószereket?
- Erre magam is próbálok választ keresni. Nincs olyan személyiségtípus, akiből biztosan drogos lesz, csak olyanok vannak, akiknek hajlamuk van erre, könnyebben befolyásolhatók. A családi háttér viszont minden kábítószer-fogyasztónál közös probléma, mert általában a szeretet, a törődés, az odafigyelés hiánya, a valahová tartozás igénye motiválja őket.
- Csak szakember segíthet egy drogoson?
- A kipróbálás szakaszában, amikor még nem alakult ki a függés, bárki tud segíteni, aki kellően közel áll hozzá, és kellő hatást tud rá gyakorolni. Ha viszont súlyosabb a helyzet, akkor már csak szakember tud segíteni. Sokan ott szoktak "elcsúszni", hogy nem ismerik fel, hogy már bajban vannak. Ilyenkor is kell, hogy egy külsős személy segítsen, megmondja neki, hogy "te már függő vagy", és elvigye orvoshoz, vagy drogambulanciára.
- Milyen gyakran fordul elő, hogy a fogyasztók rájönnek arra, hogy hibát követnek el azzal, hogy használják a szereket?
- Gyakran fölismerik a bajt, de akkor már késő, mert addigra kialakul a függőség. Véleményem szerint ezt lehet megelőzni azzal, hogy már előtte elmondjuk, mi várható később.
- Számít-e az anyagi háttér?
- Nem számít. Ugyanúgy megvan a szegények kábítószere, mint a gazdagoké. Egy szegény és egy gazdag egyaránt lehet kábszeres, a társadalmi helyzettől csak az függ, hogy mit használnak.
- Vannak-e olyan módszerek, amelyekkel a lelki függőség gyógyítható?
- Egyelőre még nincsen olyan módszer, amely egyértelműen gyógyítaná a lelki függőséget. Próbálkoznak pszichológiai módszerekkel: viselkedésterápiákat, csoportterápiákat csinálnak. Mint mondtam, a legtöbb delikvenst a valahová tartozás igénye vezeti rá a kábítószer-fogyasztásra, ezért az erősen függők gyakran a vallás felé fordulnak, mert az hasonlóan elvakítja őket. Ha valamit elveszünk tőlük, adni kell valami hasonlót, ami szintén azt követeli, hogy teljesen odaforduljanak. De nem tudunk helyette mit adni, ami annyira tömény és intenzív, mint a kábítószer.
- Úgy hallottam, a heroin elég súlyos testi elváltozásokat okoz. Ezek később regenerálódhatnak?
- Azt mondják, a masszív fogyasztók 30 százalékának van arra esélye, hogy valaha vissza lehet terelni őket. Ez attól is függ, mennyi ideig és milyen adagban fogyasztja a szert. Egy olyan embernél, aki 4-5 évig heroinfogyasztó, biztos nem lesz teljesen egészséges. Persze nem csak a heroinról van szó, mert lehet, hogy valaki nem lép tovább a kokainnál, de annyit fogyasztott belőle, hogy attól teljesen leépül. A marihuána pedig hosszú távon szellemi leépülést okoz.
Általában nem jönnek helyre teljesen, mert ha más nem, a lelki torzulás megmarad.
Csikesz Judit