KÖNYVBEMUTATÓ A GIMNÁZIUMBAN

Kispál Ferencné és Cseh Lajos tanárnővel/tanár úrral készítettem riportot. A napokban került bemutatásra a “Palika-mesék” című könyv (Kispálné tanárnő írta, Cseh Lajos tanár úr pedig illusztrálta.)

- Miről szól ez a könyv?

-A könyv egyszerű gyermeki érzésekről szól, nem a klasszikus értelemben mesekönyv. Nincsenek benne meseelemek, csodás elemek, hanem egyszerű érzésekről, mint például: milyen a honvágy, milyen megtanulni úszni, milyen énekelni és sok-sok minden más. Tizenöt mesén keresztül, nagyon szép lírai megfogalmazásban.

- Mi adta az ötletet a könyv megírásához?

-A kisfiam, egyszerűen. Ő tíz éves. Találtunk egyszer a szekrényben egy mesét, ami tetszett neki. Akkor mondtam, hogy írok én is.

- Ez egy hirtelen ötlet volt vagy régóta fontolgatta?

-Régóta, írok már, tulajdonképpen először Bács Kiskun megyében újságokat írtam közéleti témákról 10 évig pedig mélydramatizációs, munkát végeztem, volt nekem tervem egy könyvről, 20 évvel ezelőtt de csak most jutottam el idáig.

- Kiknek ajánlja tanárnő a könyvet?

-10 éves kortól felfelé, korhatár nélkül bárkinek. Két olvasata van a könyvnek, szól egyfelől a gyerekekhez, van egy idézet a könyv elején, illetve a végén, ami egy keretbe foglalva annyi, hogy: “a, gyermekkor a felnőttekben is benne él.” Tehát felnőtteknek is ajánlott.

- Hol lehet hozzájutni a könyvhöz?

-A könyvet Cseh Lajos tanár úr és én készítettük egyelőre, mi ketten áruljuk. Az iskolai könyvtárban meg lehet nézni, oda ki van rakva, és akinek tetszik, beleolvashat, átlapozhatja. Minket mindennap meglehet találni az iskolában.

- Lesz-e folytatása a könyvnek vagy készül-e új könyv?

-Ez, teljesen attól függ, hogy hogyan állnak hozzá az olvasók, tehát egyáltalán el tudjuk-e adni a könyveinket. Megveszik-e, tetszik-e, amennyiben tetszik akkor az utolsó történetnek szimbolikusan az a címe, hogy “Hinta” és a Palikát, aki egy összefogó személye ezeknek a történeteknek átlendíti jelképesen az ifjú korba, tehát tudnánk folytatni, ha egyáltalán igény van rá, meg is, akarjuk nézni tanári szemmel is, hogy a mai nagyon vizuális, kicsit agresszív filmek, mesék mellett ilyen teljesen más jellegű irodalom mennyire lesz kapós.

Köszönöm szépen!

A riport folytatódik, ezúttal Cseh Lajos Tanár urat kérdezem.

-A “Palika meséi” című könyvet tanár úr illusztrálta. Hogyan kell elképzelni egy-egy illusztráció elkészülését?

-Először is elolvassuk a történetet és a történet alapján, számtalan kisebb-nagyobb képelem áll össze az emberben, és ezek közül a legmegfelelőbbeket választom ki. Tulajdonképpen ez a történet lényege valamikor szorosabban kötődnek a történethez, valamikor pedig elvontabban.

- Az egyes rajzok elkészülése után konzultáltak-e tanárnővel arról, hogy a képek hangulata megegyezik-e a történet mondanivalójával? Vagy tanár úr szabad kezet kapott?

-Teljes mértékben szabad kezet kaptam, több alkalommal megnéztük, megbeszéltük a munkákat tanárnőnek nagyon tetszettek a rajzok. Ilyen fajta munkát még nem csináltam, de hasonló munkáim vannak, tehát megbízhatott bennem tanárnő. Ő is így gondolta.

- Ezek szerint volt már hasonló felkérése?

-Ilyen felkérésem még nem volt, vannak rajzaim, amik hasonló jellegűek más félék az alakok nem ennyire naturálisak.

- Miért vállalta el tanár úr ezt a feladatot?

-Mert felkértek rá és én nem mondhattam azt, hogy nem.

- Mennyi ideig készültek a rajzok?

-Nyár végén kezdtem hozzá, de ez nem volt folyamatos több alkalommal ültem neki és olyan egy-két napot folyamatosan kellett rajzolnom.

- Milyen más jellegű alkotásokat készít mostanában tanár úr?

-Könyveket kell kötnöm. Ilyen jellegű munkám inkább a fafaragás.

- Köszönöm szépen!

 

<Siha Andrea>