Az -rõl

Egy napsütötte reggelre vártunk az északi pólustól 180 fokra délre. Fákjáink már elfogytak. A lemerült volkmenjeinkbõl egy-két idegsejtünk fáradtan játszotta vissza a DOORS együttes bíztató szavait: "Tell me the way to the next whisky bar...ná-náná-ná..." Na! Ez az a történet, ami nem az MMB-rõl szól. De hát akkor mi is az MMB?

Könnyedén megtehetjük azt a bátor lépést, mely mint egy rövidítés közelíti meg e fogalmat (mint például a "cokettõ"-t vagy a "hökettõó"-t. Más magyar együttes most nem jut az eszembe). Igen! Ez lesz a helyes módszer, vagyis kezeljük úgy mint egy rövidítést, s keressük meg a jelentését! A körkérdésre, melyeket feltettem magamnak a következõ lehetséges válaszok születtek: Magyar Bálint dadogós monogramja - ez a variáció túl skizofrén.

Mélabús Majmok Bagzása - ezt a variációt inkább hagyjuk meg Czeizel Endrének Méltányosan Milliomos Bûnözõk - ez meg túl politikus.

Hát akkor esetleg talán.... csak nem?! MULTI-MÉDIA BATSÁNYI Igen, íme a jó válasz. Ez aztán a rövidítés! Velõs, mint a csont. Ó hogy nem jutott egybõl az eszembe, pedig itt volt a nyelvemen, és ami a nyelvemen, az a gyomromban is. S ahogy a gyomor, úgy e szavak tartalma sem mellékes. Kizárásos alapon vessük is el mindjárt azt a javaslatot, mely felveti az iskolánkban történõ cigaretta gyártás lehetõségét azon értelmezésbõl kiindulva, hogy a "Média" szó nem más mint a "made in" sajtóhibája. E szerint az MMB nem más, mint a Batsányi-ban gyártott Multifilter dizájn-ja. Na ne! Ne reménykedjünk kedves egyhelységbe fort füstölgõ barátaim. A piszuár-hangulatot nem olyan könnyû kiszellõztetni. (vagy megszellõztetni) Vegyük sorra a szavak jelentését. A "Multi" sokat jelent a maga népmesi mivoltában, úgy ahogy Lúdas Matyinak sokszor kell visszaadni a verést, vagy sok gyereke van, mint a haldokló molnárnak, vagy sokszor kell elmennie a bálba, mint Hamupipõkének. Vagyis a sok, azaz a Multi nem jelent mást, mint hármat. Méghozzá azt a három Batsányi Gimnáziumban mûködõ médiát, melynek egyesített erejébõl megszülethet, ha nem is a Batsányi Kapitánya, de a helyi viszonylatban világszenzációnak számító, iskolára szabott információs rendszer. Ez már komolyan hangzik, mint a XIX. század. Vegyük sorra ezen információs rendszer pilléreit, a médiákat: A rádió: napi aktuális zenével pihentetik (rawe mission, black metal, Halász Judit stb.) az órákon elgyötört - többek szerint megkínzott - agyalapú diákokat. Adózzunk tisztelettel munkájuknak Az újság: az, amit épp most a kezedben fogsz. Azon diákok szorgalmas csapata, akik közt található író, riporter, szerkesztõ, grafikus értelmezõ..., s nem utolsó sorban te magad is lehetsz véleményeiddel.

A technikai felszereltség köszönhetõen a Soros ill. Batsányi Alapítványnak, a fantázia legapróbb rezdüléseit is kiszolgálja A tévé: avagy a video szalag ördögei, kik szorgalmasan várják azt a pillanatot, amikor megörökíthetik Kõrösi tanár urat, miközben téli kabátját hatékonyabb hõpajzsokra cseréli.

Az MMB fellegvárában, a stúdióban munkatársaink tudományos pontossággal kidolgozták a montírozás 20 bipes módszerét (Kellisz, Görcsi, s magamat csak szerénységbõl nem említem), mellyel a kép és hang együtt futását briliánsan meg lehet oldani. Természetesen sok figyelmet fordítanak az utánpótlásra és a továbbképzésre, ahol egyre több stílusirányzat bontja ki szárnyait. Nem hiába számítottak legutóbb is segítségükre a Csongrádi Kábel Tévénél (anyagi károkról eddig nem érkezett jelentés).


Megjelent a Parafantológia diákfolyóirat 1996. novemberi számában.