Túraszervezés A természetjárás legegyszerűbb formája a kirándulás. A túra már komolyabb fizikai testedzést és pszichés teljesítményt jelent. A túravezetést szervezett keretek között vagy önképzéssel, de meg kell tanulni, hiszen a vezető erkölcsi, szakmai és büntetőjogi felelőssége egyaránt nagy. Ezért is fontos az alapos felkészülés, amivel a várható problémák bekövetkezésének valószínűsége csökkenthető. A túra szervezőjének szakmai-, pedagógiai ismeretekkel és megfelelő egészségi állapottal kell rendelkeznie. Mint minden szervezés, így a túráé is a következő szakaszokra bontható: A túra tervezése Egy túra tervezését alapvetően befolyásolják a következők: A vezető kiválasztása után a következő feladat az útvonal meghatározása. Kezdő és végpontját úgy kell meghatározni, hogy az közlekedési eszközzel elérhető legyen. Időtartamát az útvonal hossza, a terepviszonyok, a pihenésre étkezésre és a látnivalók megtekintésére fordított idő, valamint az időjárás határozza meg. A túra szervezése Első a tájékozódás, adatgyűjtés az útvonalról térképek, útikönyvek, a terepet ismerők felvilágosításai alapján. Az utazás, szállás, közös étkezés és egyéb közös költségek (pl. belépők) ismeretében készíthetjük el a költségvetést. Az utazáshoz tömegközlekedés esetén célszerűbb a vasutat választani, a méretes h átizsákok, hálózsákok, esetleg sátrak valamint a különféle kedvezmények miatt. A MÁV -nál lehetőség van együttes elhelyezés igénybevételére is. Az utazás megszervezéséhez kedvenc barátnőnk Elvira jól használható segítséget nyújt.Ha már megyünk valahová, (ritkán) aludni sem árt. A szálláshely megválasztását megszabja az évszak, a "pénztárcánk", a program, a túra célja, a résztvevõk felkészültsége és felszerelése. A legizgalmasabbak azok az éjszakai menedékek, ahol védett helyen, de mégis szabad levegõn vagyunk. Elvileg bő a választék, a gyakorlatban azonban éppen ott és akkor nincs ilyen, amikor a legnagyobb szükség lenne rá: esőbeálló, barlangfülke, sziklaterasz, szénakazal, présház verandája, magasles, kilátó, vagy bármi más. A legutolsó leginkább szél és csapadékmentes nyári éjszakán az igazi. Kellemes szálláshely a sátortábor, igaz, ennek is vannak fokozatai; mert lehet a tábor a "zöldben", a falu szélén, vagy kempingben. A legkényelmesebb szállás a kőház, faház, de itt is van rangsor: kulcsosház, turistaház, turistas zálló, diákotthon (kollégium).A szálláshelyek felderítésének is több módja létezik, íme néhány példa:
Ha már tudjuk, hová és hogyan utazunk, valamint aludni is van hol, össze kellene fogdosni a népet, akiket erre az élvezetre szeretnénk kényszeríteni. A népszerűsítést az érdeklődés felkeltését túrakiírás, plakát, esetleg belső számítógépes hálózat segítségével is kifejthetjük. Míg a plakátnál általában elég a figyelem felkeltése, a túrakiírásnak több konkrét dolgot is tartalmaznia kellene:
Egy jól szervezett túra pontos időbeosztást is igényel. Átlagosan 4 km/óra sebességgel, és 10 méter szintenként +1 perc menetidővel számolhatunk. Ez persze sok minden függvényében felére, de majdnem duplájára is változhat. Óránként 5-10 perc, a túra felében, kétharmadában 0,5-1 órás pihenő- és étkezési idő tervezhető. Az előre nem tervezett események miatt az ily módon meghatározott menetidőt tartalékidővel kell kiegészíteni. A túra lebonyolítása, vezetése Az előkészítés elsősorban elméleti és szervezési felkészültséget követel, maga a túravezetés vezetői képességet igényel. A vezetőnek az egész túra alatt – lehetőleg észrevétlenül – irányítani kell a túra résztvevőit, úgy, hogy a tagok ne a főnököt, hanem segítő barátot lássanak benne. Egyetlen túra sem lehet “eltévedésbiztos”. Ilyen esetben vissza kell menni az utolsó, még azonosítható tereppontig vagy jelzésig, és itt újra kell kezdeni a tájékozódást. A túravezető leggyakoribb feladatai az indulásnál:
A túravezető leggyakoribb feladatai a túra során:
Legyünk rugalmasak, szükség esetén tudjunk változtatni a túraterven. Értékeljük a túrát a résztvevőkkel közösen! Túra utáni tennivalók
Vannak olyan csoportok, akik élményeikről, túráikról részletes naplót vezetnek. Én megnézném ennek egy elektronyos kísérletét… Táborozás A táborozás a természetjárás egyik legmagasabb szintű formája. Itt már nem alkalmi vendégek vagyunk, bent élünk a természetben több napon keresztül. Csak a szükséges komfortot teremtjük meg a tábor területén, így szükséges az életformaváltás: "csináld magad, a magad és társaid örömére". Kiszakadva a hétköznapokból kötetlen, és mégis a közösség által szabályozott forma a táborozás. A táborszervezés legfontosabb tennivalói: az előkészítés, a táborépítés, a tábor programjának megvalósítása, a táborhely visszaállítása eredeti állapotába, a tábor munkájának értékelése. |