Cisco Hálózati Akadémia
A Cisco Hálózati Akadémia (Cisco Networking Academy Program, CNAP) egy olyan non-profit szakképzési program amely felkészíti a diákokat a XXI. századra s egyúttal az Internetes oktatás, az E-Learning lehetőségeinek megtestesítője is. A Cisco Hálózati Akadémia tananyag elsajátításával a hallgatók képesítést szereznek kis-és közepes méretű hálózatok tervezésére, építésére és karbantartására. A kurzusok elvégzésével iparági normáknak megfelelő képesítések szerezhetőek. Az első szint egy 280 órás, négy szemeszterből álló kurzus, amely egy nemzetközileg elfogadott és szabványnak tekinthető, CCNA (Cisco Certified Networking Associate) minősítést ad. A tanfolyam nem csak elméleti, mivel az anyag 60-70%-a az Akadémiákon elhelyezett laboratóriumokban gyakorlati képzést is tartalmaz, amely biztosítja, hogy a végzett diákok rögtön, az azonnali munkavégzéshez szükséges gyakorlattal rendelkezzenek.
A képzés következő szintje a 280 óra (4 szemeszter, max. 2 év) teljesítésével elérhető
CCNP Cisco Certified Networking Professional fokozat, amely a CCNA fokozathoz hasonló nemzetközileg elismert diploma. E fokozat a hálózati szakismeretek mélyebb szintjének elsajátítását teszi lehetővé (összetett hálózati konfigurációk, hálózati problémák diagnosztizálása és megoldása stb.).Az informatikai hálózatok terén jelenleg megszerezhető legmagasabb szintű oklevél a Cisco Certified Internetworking Expert (CCIE), amely az iparágban egy hálózati szakember számára a lehető legelismertebb minősítés.
(E két utóbbi még ma nem elérhető Magyarországon akadémiai keretek között.)
A Hálózati Akadémia alapvető küldetése az egyre akutabbá váló IT hálózati szakemberhiány csökkentése, amely Magyarországon mintegy 37%-os. A Program alapját a folyamatosan bővített, modellértékű, E-Learning alapú tananyag képezi. A képzés nyitva áll minden 16. életévét betöltött diák számára, s nemzetközi szabványoknak megfelelő, univerzális és semleges hálózati szakdiplomát nyújt. A Program jelenleg 99 országban van jelen.
A Hálózati Akadémia Program alapsejtjei az un. Lokális Akadémiák. A mi gimnáziumunkban is egy ilyen helyi akadémia működik. Az iskola számítástechnika tanárai intenzív képzés keretei között (8+6+4+4 nap) ismerik meg azt a tananyagot, amelyet a tanulóknak 4 szemeszter (szemeszterenként kb. 75 óra) alatt kell elsajátítani. Az akadémia jelenleg iskolarendszeren kívüli formában működhet a gimnáziumban, emiatt a programban résztvevő diákok képzési díjat fizetnek.
Idén először 10 fővel indult a képzés, az első szemeszter derekán járnak a fiúk. Az elméleti ismereteket az elektronikus tananyag, tanári magyarázat (Blázsik Tünde és Gilicze Tamás), és egy–egy témát átfogó tanulói kiselőadás segítségével dolgozzák fel. Minden fejezetet on-line teszt zár, amelyet legalább 70%-ra kell teljesíteni ahhoz, hogy tovább léphessen a diák. Ez egy 20-25 elemből álló feleletválasztásos kérdéssor, amely elsősorban az elmélet megismeréséről tájékoztat. A gyakorlati feladatok sikere közvetlenül mérhető, hiszen az elkészített kábeleket, patcpanel bekötéseket, kiépített hálózati kapcsolatokat rögtön használni is lehet. Ebben a szemeszterben hátra van még egy átfogó kábelezési gyakorlat, amelyet a Kontavill eszközeivel fogunk megvalósítani, néhány mérés, valamint egy több épületet és szintet magába foglaló, helyi hálózat megtervezése. A következő szemeszterre nyáron kerül sor. Témája a routerek szerepének megismerése és kipróbálása; mindehhez szükségünk lesz egy 5 routerből, két switchből, valamint hubokból, és munkaállomásokból álló laborra.
Újabb csoport beindítását jövő tanév szeptemberétől tervezzük. Az akadémiák országos helyzetéről, a friss információkról a www.cisco.hu oldalon tájékozódhattok. Konkrét kérdéseitekkel forduljatok tanáraitokhoz, vagy az akadémiai programban részt vevőkhöz.